77. születésnapja után 3 nappal lépett új színpadra Kállay Bori
Pályafutásának 60. évében, 77. születésnapja után 3 nappal lépett színpadra Kállay Bori A nagymama című előadás főszerepében. A jubiláló művésznő tiszteletére elővett darab a Rátonyi Róbert Színház zenés produkciója, amely ezután országos turnéra indul.
A hétvégén mutatták be a Rátonyi Róbert Színház idei évadának utolsó premierjét, A nagymamát. A Csiky Gergely–Fényes Szabolcs szerzőpáros vígjátékát azért tűzte műsorára a társulat, hogy azzal Kállay Bori 60. színpadi jubileumát ünnepelje. A művésznő nem mást, mint a főszereplőt, Szerémi grófnét alakítja a darabban.
Kállay Bori a Rátonyi Róbert Színház alapító tagja. Játszott a legelső évad Csárdáskirálynőjében, a Cigányszerelemben, Dédelgetett álmaim címmel önálló estje is volt a társulat égisze alatt.
A különleges évforduló alkalmából bemutatott darab főszerepét is örömmel vállalta el, és ahhoz nemcsak szívét-lelkét, de jelmeztervezői kreativitását is adta: „Hosszú évek óta dolgozunk együtt Borikával, így a fáradhatatlan, örök optimista munkamorálját jól ismerem: már az első próbákra is mindig hibátlan szövegtudással érkezik, és ilyenkor is ugyanolyan dinamikusan játszik, mint a premieren. Az azonban nekem is meglepetés volt, hogy ezúttal jelmeztervezőt is köszönthettünk a személyében! Tervezőnk munkáját saját ötletekkel, mintadarabokkal segítette, ruhaanyagokat is ajánlott fel a produkciónak” – mondta el Teremi Trixi, a Rátonyi Róbert Színház igazgatója, az előadás ötletgazdája.
A nagymama premierje nemcsak a jubileum okán, de azért is különleges eseménynek számított a társulat életében, mert annak fő profilja nagyoperett-játszás, ehhez hasonló vígjátékot még sosem állított színpadra. Az eredeti változatot Fényes Szabolcs dalaival bővítették ki, az ifj. Rátonyi Róbert vezette Stúdió 11 zenekar jazzes feldolgozásában.
A darab zenés változatát több mint 30 évvel ezelőtt mutatták be utoljára, a Budapesti Operettszínházban, azóta csak a prózai verzióra lehetett jegyet váltani. Az 1990-es premieren nem más játszotta a nagymama unokáját, Piroskát, mint a társulatvezető Teremi Trixi, de ezen az összefonódáson kívül több érdekesség is akad a két bemutatóval kapcsolatban. Az operettszínházas verziót szintén egy jubileum hívta életre: Németh Marika tiszteletére kezdték el próbálni. A korábbi szereposztásban Lehoczky Zsuzsa alakította Langó Szerafinát, aki akkor épp ugyanannyi idős volt, mint a rátonyis Szerafina, Teremi Trixi, ráadásul mindkettejüknek A nagymama volt az első bemutatkozása komikaként a szubrett szerepek után. A korábbi verzióban Németh Marika és Lehoczky Zsuzsa mellett többek között Mednyánszky Ági, Marik Péter, Makai Sándor és Iglódi István is feltűnt.
„Örömteli egybeesés, hogy a főpróbahéten születésnapja alkalmából is köszönthettük a főszereplőnket. Még sok-sok boldog évet és színházi évadot a legnagyszerűbb Borikának!” – mondta Teremi Trixi.
A csákvári és keszthelyi premierek után országszerte elcsíphetik a nézők A nagymamát: legközelebb a Fertőrákosi Barlangszínházban, majd Nyíregyházán, Füzesgyarmaton, Vácott, Gödöllőn és Budapesten is.